Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Sultan Papağanı Dışkısı Nasıl Olmalı (Dışkı Renkleri)

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,706
Çözümler
105
Sultan Papağanı Dışkısı Nasıl Olmalı Ve Renk Rehberi [Yeşil, Kahverengi, Beyaz]

Diğer kuşlarda olduğu gibi sultan papağanı sağlığı hakkında dışkı renkleri ve şekli bilgi verebilir. Papağanımızın dışkısının farklı rengi (beyaz, yeşil ,kahverengi) vb o sultan papağanının sağlıklı olup olmadığı hakkında bizlere bilgi verir. Bu nedenle sultan papağanınızın kaka renklerinin anlamlarını ne kadar çabuk öğrenirseniz o kadar iyi olacaktır. Sağlıklı sultan papağanı dışkısı her zaman boyut, renk ve doku bakımından tutarlı olmalıdır. Papağan kakası, beyaz benekler veya çizgilerle yeşil veya kahverengi olmalı ve renksiz idrarla birlikte olmalıdır. Bu, bir sultan papağanının yemeğini doğru bir şekilde sindirdiğini ve bariz bir sağlık sorunu olmadığını gösterir. Aşağıda sağlıklı bir sultan papağanı dışkısı fotosu görmektesiniz.

sultan-papağanı-dışkısı.jpg


Bununla birlikte, papağanın kakasının rengi kırmızı, bezelye yeşili, sarı veya başka bir şekilde renksizse, sultan papağanının hidrasyon sorunu, iç yaralanması veya bir hastalığı olabilir.


Dışkıların dokusu da aynı derecede önemlidir. Dışkı sulu (yumuşak) veya kuru (sert) ise, bu bir sultan papağanının ishal, poliüri, dehidrasyon, kabızlık veya sindirim sorunu olduğu anlamına gelebilir.

Ayrıca dışkılarının rengi ve kıvamı beslenmelerine göre değişiklik gösterebilir.

Doğal gıda boyaları ve yüksek nemli gıdalar, papağanın dışkısında zararsız değişikliklere neden olabilir. Örneğin, yaban mersini kakanın koyu mor bir renge dönüşmesine neden olabilir.

Sultan papağanı kakasının rengi, papağanınızın dışkısını neden her gün kontrol etmeniz gerektiği ve sultan kakasının sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğunu nasıl belirleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

hastalıklı-dışkı-sultan-papağanı.jpg


Sultan Papağanı Kaka Renkleri Anlamları

Sultan papağanı kaka rengiAnlamlar
Yeşil, kahverengi kakaYeşil veya kahverengi kaka normal, sağlıklı dışkıları gösterir.
Siyah veya taze kırmızı kakaSiyah veya taze kırmızı kaka, fazla protein, sindirim sistemi kanaması, bağırsak enfeksiyonu, tümörler ve yumurta bağlanmasını gösterebilir.
Kalın, siyah, katran benzeri dokuMalena (dışkıda sindirilmiş kan)
hardal sarısı dışkıHardal sarısı dışkı karaciğer hastalığına işaret eder
Parlak yeşil veya sarı dışkıBu, sultan papağanınızın yemek yemiyor olabileceği anlamına gelir (Chlamydiosis)
sümüksü pisliklerMaya aşırı büyümesi
Köpüklü veya kabarcıklı dışkıBakteri enfeksiyonları (örneğin, Clostridium)
Birkaç saat dışkı yok, sadece idrar ve üratSultan papağanınız yemek yemiyor olabilir
Kırmızı üratlarAğır metal toksisitesi, iç kanama ve böbrek sorunları
Sarı üratlarHepatit
Kahverengi üratlarKurşun zehirlenmesi
Kan içeren koyu veya yapışkan dışkıyuvarlak solucanlar
Dışkı genellikle patlamış mısır gibi görünürAvian Giardiasis, Pankreas hastalığı
Putrid kokulu veya kanlı dışkıKuş papillomatozisi
aşırı idrarBöbrek hastalığı
Süzme, damlama eksikliği, dışkıda kanSarkık kloak, Blokaj
Bezelye çorbası gibi görünen sulu, şekilsiz kakaİshal
Beyaz, sütlü idrarla çevrili katı dışkıPoliüri

Sultan Papağanı Kakası Kokuyor​

Sultan papağanının dışkısının çok az kokusu olmalı veya hiç kokusu olmamalıdır. Sultan papağanınızın dışkısı çok ve keskin bir koku, tipik olarak bağırsaklarda bir şeylerin ters gittiğini gösterir. Kokunun kötü olması gerekmez; normdan bir farkı algılamanız için yeterince güçlü olması yeterlidir. Havadaki parçacıklar solunduğunda zararlı olabileceğinden, sultan papağanı dışkısını aktif olarak koklamayın.

Sultan papağanı dışkısında sindirilmemiş yemler​

Sultan papağanları, yiyecekleri enerji için hızla metabolize eden verimli sindirim sistemlerine sahiptir. Kakalarında sindirilmemiş yiyecek varsa bağırsaklarında veya midelerinde sorun var demektir. Enfeksiyon, hastalık ve parazitler (solucanlar) sorumlu olabilir.

Sultan papağanım ne sıklıkla kaka yapmalı?​

Sağlıklı bir sultan papağanı günde 18 ila 26 kez veya yaklaşık her 20 dakikada bir kaka yapar. Genç ve genç sultan papağanları bundan daha fazla dışkı üretebilir. Gece dışkıladığı için kuşunuzu sabah uyandırdığınızda yoğun bir alanda çok fazla dışkı olduğunu fark edebilirsiniz.