Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134

Sultan Papağanı Hangi Meyveleri Yer

Sultan Papağanı Hangi Meyveleri Yer
Bu yazıda sultan papağanı meyve yer mi, yemez mi? sultan papağanı hangi meyveleri yer ? Konusunu inceleyeceğiz.


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Evlerimizin neşeleri sultan papağanlarının beslenme konusu önemlidir. Sultan papağanı tohumla beslenmesi yanı sıra meyve vb verilebilir. Peki Sultan papağanı hangi meyveleri yer konusuna geçmeden önce, kuşunuzu her gün büyük miktarlarda meyveyle beslemenin iyi bir fikir olmadığını vurgulamak isterim. sultan papağanları aslında vahşi doğada meyve yiyenler arasında değildir. Sultan papağanı diyetiyle ilgili makalenin tamamında tartışıldığı gibi , bunlar doğal olarak tahıl yiyicilerdir ve esas olarak her tür olgun veya olgunlaşmamış ot ve tohumla beslenirler. Bununla birlikte, meyvenin sultan papağanının diyetine iyi bir katkı olduğu hususları hala geçerliliğini koruyor. Sultan papağanı yediği meyveler ; muz, ananas, üzüm, çilek, papaya, mango, ananas ve kavun bulunur. Sevdiği sebzeler ise havuç, brokoli, kabak, marul, lahana, hindiba, kereviz, ıspanaktır.Meyveler ve yemişler besin değeri yüksektir ve yemek zamanını daha heyecanlı hale getirir. Sadece aşırıya kaçmamak gerekir.

Sultan Papağanı Hangi Meyveleri Yer

Sultan papağanları muz yiyebilir mi?​

Evet! Muz yiyorsanız, sultan papağanınızla tamamen bir dilim paylaşabilirsiniz.

Sultan papağanları, taze muzların yanı sıra çıtır çıtır, kurutulmuş muz cipsi yemeyi çok ister. Sadece ilave şeker içermeyen bir marka aldığınızdan emin olun.

Sultan papağanları çilek yiyebilir mi?​

Evet! Çilek gibi meyvelerin şekeri aslında diğer birçok meyveden biraz daha düşüktür, bu da onları kuşunuz için özellikle iyi bir seçim yapar.

Dondurulmuş çilekler de sultan papağanınız için güvenlidir, ancak beslemeden önce onları çözdürdüğünüzden emin olun. Sultan papağanınız lekelenir ve cinayet işlemiş gibi görünürse korkmayın!

Sultan papağanı karpuz yiyebilir mi?​

Kesinlikle! Bu sulu meyve, sizi ve kuşunuzu sıcak yaz günlerinde nemli tutmak için harika bir seçenektir, adından da anlaşılacağı gibi karpuzun büyük çoğunluğu sudan oluşur. Yine de: şeker. Aşırıya kaçma.

Sultan papağanları yaban mersini yiyebilir mi?​

Yaban mersininin antioksidanlar ve vitaminlerle dolu olduğunu herkes bilir, bu nedenle kuşunuzu bu mavi harikalarla beslemek, onların da biz insanlarla aynı faydalardan yararlanmalarını sağlayacaktır.

Kuşunuza haftada birkaç kez bir veya iki yaban mersini vermek mükemmel olur.

Sultan papağanı şeftali yiyebilir mi?​

Kesinlikle! Şeftali, herhangi bir sultan papağanı için lezzetli, etli bir atıştırmalıktır. Aynı şekilde erik ve nektarin tüylü dostunuz tarafından güvenle tüketilebilir. Yakından akraba olan kayısı da diğer birçok meyveden daha düşük şeker içerdiğinden harika bir seçimdir.

Zehirli oldukları için bağınızın bu meyvelerin çekirdeklerini kemirmediğinden emin olun! Birini açabilme şansları düşük, ama üzülmektense güvende olalım.

Sultan papağanı üzüm yiyebilir mi?​

Evet ve pek çok kişi onları seviyor. Üzüm, köpekler gibi diğer evcil hayvanlar için zehirli olabilse de, kuşlar için tamamen güvenlidir. Bu meyvenin şekeri çok yüksektir, bu nedenle arada bir üzümün yarısından fazlasını vermeyin.

Kuru üzümü ikram olarak da kullanabilirsiniz, ancak organik seçtiğinizden emin olun. Organik olmayan kuru üzümler ve özellikle kuru üzüm, daha uzun süre dayanmaları ve renklerini korumaları için kükürt dioksit ile işlenmiştir. Bu, tüylü evcil hayvanınıza düzenli olarak beslemek isteyeceğiniz bir şey değil.

Sultan papağanları portakal yiyebilir mi?​

Evet, yine de konu narenciye olduğunda sakin olmalısın.

Küçük miktarlarda portakallar ve clementines iyidir, ancak limonlar ve misket limonları biraz fazla asidiktir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kuşlarda da çok miktarda yemeleri halinde mide rahatsızlıklarına neden olabilirler.

Sultan papağanları böğürtlen yiyebilir mi?​

Yaban mersini (ve diğer birçok çilek türü!) gibi, böğürtlen de sağlıklı antioksidanlar ve diğer birçok fayda ile doludur.

Böğürtlen yaban mersinden daha büyük olduğu için tepeli arkadaşınızı haftada bir veya iki böğürtlen ile sınırlandırmak en iyisidir.

Sultan papağanları ananas yiyebilir mi?​

Sultan papağanları ananasa bayılır, bu harikadır çünkü bu sulu meyve lif ve potasyumla doludur. Tüylü arkadaşınızı taze ananasla beslemek idealdir, çünkü meyvenin tamamı tüketim için güvenlidir.

Konserve veya kurutulmuş ananas da besleyebilirsiniz, ancak bu en iyi seçim değildir. Çoğu marka şeker yüklüdür ve aynı besinsel faydaları sunmaz.

Sultan papağanı mango yiyebilir mi?​

Kesinlikle! Mango, bol miktarda A ve C vitamini ve diğer birçok fayda içerir.

Ne yazık ki, mangolar da çok miktarda şeker içerir, bu nedenle sahipleri sultan papağanlarını sadece küçük miktarlarda beslemelidir. İşim bittiğinde çukuru benimkine vermeyi seviyorum. Kalan etin her bir parçasını koparmayı severler, bu onları saatlerce meşgul edebilecek bir aktivitedir.

Sultan papağanları ahududu yiyebilir mi?​

Ahududu yemek yemeniz için tamamen güvenlidir.

Herhangi bir meyvede olduğu gibi, bir ahududu kabuğu oldukça geçirgendir, bu nedenle büyümesi sırasında uygulanmışsa eser miktarda böcek ilacı içerebilir. Bu nedenle, papağanlarınızı organik ürünlerle beslemek her zaman daha iyidir, çünkü küçük boyutları onları insanlara kıyasla böcek ilaçlarından zarar görmeye daha duyarlı hale getirir.

Sultan papağanları elma yiyebilir mi?​

Evet ve gevrek dokuyu takdir etme eğilimindedirler. Ekstra lif için kabuğunu açık bırakın, ancak beslemeden önce elmayı yıkadığınızdan emin olun.

Bu listedeki diğer birçok meyvede olduğu gibi, elma çekirdeklerini tüketmek kuşunuz için tehlikeli olabilir, bu nedenle meyvedeki çekirdekleri çıkardığınızdan emin olun!

Sultan papağanları kiraz yiyebilir mi?​

Evet! Sultan papağanları kirazları sever ve bu turta ikramları tepeli arkadaşınız için ara sıra harika bir atıştırmalıktır.

Vişne çekirdeğinin merkezinin vücut tarafından oldukça zehirli siyanüre dönüştürülen bir bileşik içerdiğini unutmayın. Bir sultan papağanının kiraz çekirdeğini kırdığını görmememe rağmen, üzülmektense güvende olun ve çekirdekleri çıkarın.

Sultan papağanı nar yiyebilir mi?​

Kesinlikle! Ve bu listedeki diğer birçok meyve çekirdeğinin aksine nar tohumları tamamen güvenlidir. Nar taneleri olarak bilinen yenilebilir nar tohumları, folat ve K vitamini açısından zengindir. Bu besinsel faydaları, onları narlarınız için harika bir atıştırmalık haline getirir.

Nar taneleri küçük olmasına rağmen çok tatlıdır, bu nedenle kuşunuz bir oturuşta iki veya üçten fazla tüketmemelidir.

Sultan papağanları kavun yiyebilir mi?​

Kesinlikle! Sultan papağanları kavun, tatlı özsu, piel de sapo ve diğer pek çok kavun çeşidini güvenle yiyebilir.

Karpuzu beslemeden önce çekirdeklerini çıkarmaya gerek yoktur. Kavun tohumları tamamen güvenlidir ve çoğu papağan onları kırmaya bayılır. Aslında, tohumları bırakmak, taze yiyecekler konusunda hala endişeli olan kuşlar için tüm meyveyi daha çekici hale getirebilir.