Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

İpucu Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar

Kısa hayati bilgiler içerir.

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar

Sultan papağanı kaç yıl yaşar ? Sultan papağanının ömrü ne kadar sürer ? Sultan papağanı mutlu edebilme ve uzun yaşamasını nasıl sağlarım ?

Hareketleri oluşları biz insanlarla ilişki kurmaları ve konuşma yetenekleri sayesinde papağanlar çok sevilen evcil kuş türüdür. Ülkemizde de sevilen papağan türleri bulunur ,bunlardan biride sultan papağanları ,hareketli oluşları ve bizle ilişkileri yüzünden çokça sevilen beslenir. Bir kakadu papağanı ailesinden olan sultan papağanı ömrü ,diğer papağanlar kadar sanıldığı gibi uzun değildir. Sultan papağanı ömrü yaklaşık 15-25 yıl gibi bir süredir. Kafeste kapalı kalmaktan hiç hoşlanmayan bu papağan türü ,eş değil ise sürekli ilgi isterler eğer besin olarak ve ilgi olarak pozitif ortam oluşur ise kafes ortamında 20 yıl yıl kadar yaşayabilirler. Peki sultan papağanlarına daha iyi bir yaşam nasıl sunabileceğimizi bu yazıda konuşacağız.

Sultan papağanını stresten uzak tutabileceğimiz ve uzun yaşam sürebilmesinin sırrı ;
  • Uygun kafes boyutu ve düzeni
  • Gerektiği kadar yeterli ilgi
  • İyi beslenme
  • Doğru bakım

Eğer bu kriterler oluşursa sağlıklı edindiğiniz bir sultan papağanı uzun ömürlü olucaktır.

1)Sultan papağanı için uygun kafes boyutu ve düzeni

Evde sevdiğimiz dostumuz olan sultan papağanının kafesi çok önemlidir. Kafes boyutu kafes içindeki düzen yerleşim stres faktöründe ilk sıradadır. Sultan papağanının kafes boyutu ( ölçüleri ) en az 50 ile 60 cm genişliğinde kısaca kafes ölçüsü 50cm x 50cm x 50cm, olmalıdır. Çift sultan papağanlarında bu boyut daha fazla olması gerekir.

Peki sultan papağanı kafes düzeni nasıl olmalı ;

  • İlk bakacağımız noktalardan biri tünektir ; tünek sayıs birden fazla olmalıdır. Ahşap tünek olması , papağanınızın tırnak sağlığı için daha iyi olucaktır. Doğal ağaç dalı tünek, mineralli tünek ve kumlu tünekler ayak sağlığının korunmasına yardımcı olur.Sultan papağanına kullanacağız yemlik içten takılmalı ve dayanıklı olmalı , kemirmeyi seven bu papağanının bu Özelliklerine göre seçilmelidir.
  • Sultan papağanları için yemlikler de olduğu gibi sulukların da kelepçeli ve içten takılan modellerini tercih etmelisiniz
  • Kolay bir sindirim yapabilmesi için gerekli olan kuş kumu sultan papağanı kafesinde mutlaka bulundurulmalıdır. Sultan papağanları özellikle çıngıraklı sultan papağanı oyuncak sever. Onun için seçeceğiniz oyuncağın çıngırağı olan çeşitlerini, plastik değil
    ahşap olanlarını tercih etmelisiniz.


2 )Sultan papağanı için ilginin önemi

Tüm papağan türleri gibi sultan papağanı da sosyal bir türdür.İnsanlarla ilişkileri iyi olan papağan türlerinde biridir.Bu durumdan dolayı eşi olmayan bir sultan papağanına günlük ilgi göstermeniz onu mutlu edecek ve stresini azaltacaktır.

3)Sultan papağanını için doğru besleme

Ana besinlerini darı, çekirdek, kuru incir içi, havuç , armut sapı, kiraz sapı v.b besinlerini oluşturur .Forumumuz da bunla ilgili makaleler mevcut. Bu ana besinlerin yanında ; Sultan papağanı için sağlıklı olan başlıca meyve ve sebzeler; mango, lahana, koçanlı mısır, domates, havuç, üzüm ve muzdur vb verilebilir. Bunları vermeden önce çekirdekten arınıp , yıkanarak hijyeni sağlanmalıdır. Unutmayalım her şeyin fazlası zarar ana besinlerinden hariç takviye gıdalar haftalık veya 5-6 günde bir verilmesi daha doğrudur. Sularına haftada bir vitamin eklenebilir.

4 )Sultan papağanına doğru bakım

Sultan papağanı bakımı
zor değildir. Ama tabi ki de zaman ister. En temel bakımların başında tırnak ve gaga gelmektedir. Sultan papağanlarının uzayan tırnaklarını kesmek ve gagası için de kafese bir gaga taşı koymak bakım için yeterli sayılmaktadır. Papağan banyolugu da sultan papağanlarının bakımı için gereklidir. Banyo sayesinde papağan tüylerini ıslatmak isteğinde bunu kolaylıkla yerine getirir. Banyo suyuna 8-10 damla elma sirkesi damlatmanız tüy sağlığı açısından önemlidir. Sultan papağanlarının kafeslerinin rüzgardan ve soğuktan uzak bir yerde tutulması oldukça önemli bir durumdur.

Düzenli yemlerini ve sularını tazelemeniz hafta da bir vitamin ve sevdiği gıdaları vermeniz önemlidir. Ancak kuşunuzu kafein içeren çay , kahve gibi
içeceklerden uzak tutmalısınız. Ayrıca aşırı tuzlu ve yağlı besinlerden uzak tutmalısınız. Herhangi bir durumda forumumuza konu açabilir ve veterinere danışmanız tavsiyemizdir.