Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Sultan Papağanı Konuşur mu ?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Sultan Papağanı Konuşur mu ?

Papağanlar genel olarak filmlerde konuşan ve akıllı kuşlar olarak gözükür. Özellikle son zamanlarda sultan papağanı videolarını bir çok sosyal medyada görmekteyiz. Çeşitli afacanlıkları ve taklitleri ile kendine hayran bırakmaktadırlar. Peki sultan papağanı konuşur mu ? veya dişi sultan papağanı konuşur mu, erkek sultan papağanı konuşur mu gibi bir çok soruyu duyar gibiyim. Kuş severlerin en haz aldığı durum ötüşler veya konuşma olayıdır. Özellikle konuşma ve taklit yetenekleri kuş severleri büyülemektedir. Evlerinde bir çok insan bu yüzden sultan papağanı gibi kuşlar beslemektedir. Peki sultan papağanı konuşabilir mi ? Sultan papağanı da diğer papağanlar gibi taklit yeteneği olan ve konuşma yeteneği olan papağandır. İnsan konuşması da dahil olmak üzere kuş olmayan sesleri taklit edebilir. Ama gel gelelim ki ses tonları yapısı insan gibi değildir. Konuşmaları daha anlaması zor ve muhabbet kuşu vb papağanlara göre daha kısıtlıdır. En iyi özellikleri ise ıslık vb sesleri çok iyi taklit etmeleridir. Dişi sultan papağanı konuşur mu ? sorusuna geldiğimizde ise tabiki de dişi sultan papağanları konuşabilir. Ancak erkek sultan papağanlarının konuşma yeteneği daha iyi olduğu gözlenmiştir. Erkekler öğrendikleri kelimeleri konuşabilir, müzikleri, kapı zillerini taklit edebilir.

Sultan papağanları konuşabilirler ama bu yetenek belirli süreçler ve ilgi ile gerçekleşebilir. Cinsiyet, yaş ve ilgi-zaman gibi faktörler konuşma sürecinde etkilidir. Cinsiyet konusunda erkekler konuşma için daha avantajlıdır. Karmaşık ses ritimlerine hakim olduklarından dişiler bir iki kelimeyi zor edebilirken erkek sultan papağanları 6-7 geçecek sayıda kelime konuşabilirler. Konuşma sürecinde sultan papağanında yaşta etkilidir. İnsanlarda olduğu gibi, sultan papağanları ve diğer kuşlar henüz gençken her şeyi daha hızlı kaparlar. Daha yaşlı kuşlar konuşmayı öğrenebilirken, daha genç bir kuşu eğitmek çok daha kolay olacaktır. İlgi ve zaman ayırmak konuşma için en önemlisidir. Gün içinde düzenli aralılarda ilgi ve kelime tekrar egzersizleri yapma sürece olumlu katkı verecektir. Ona öğretmek istediğiniz kelimeyi, her defasında tekrarlayarak, yumuşak bir tonda söylemeniz yanında ıslık sesi gibi bir ses çıkarmanız gerekir. Bir süre sonra siz ıslığı çaldığınızda, oda kelimeyi söylemeye başlayacaktır. Yani sizin eksik bıraktığınızı tamamlayacaktır. Bu yolla kuşunuza pek çok kelime öğretebilirsiniz. Müzikleri, zil seslerini bire bir taklit edebilecek aşamaya bile gelecektir.

Özetlemek gerekirse sultan papağanları konuşabilir ve taklit yetenekleri yüksektir. Dişi sultanlarda kesinlikle konuşmaz algısı yanlıştır. Eğer yeterinde ilgi-zaman gösterilseniz ve küçük yaşta bir papağan alırsanız konuşturabilirsiniz. Sultan papağanı diğer özellikleri ve bakım besleme için linke tıklayıp okuyabilirsiniz.


Konuşan Sultan Papağanı Sesi Videosu

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.