Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Sultan Papağanı Mutasyonları ve Renk Çeşitleri

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,684
Çözümler
103
Sultan Papağanı Mutasyonları ve Renk Çeşitleri

sultan papağanı mutasyonu

Bilinen 14 tane sultan papağanı renk mutasyonu bulunur. Temel Sultan papağanı renkleri ve mutasyon çeşitler şunlardır;
  • Normal Gri
  • Lutino
  • Albino
  • Pied
  • Cinamon
  • Pearl
  • Tarçın
  • White
  • White Face
bu liste dışında da bir kaç çeşit mutasyon mevcuttur. Hadi sultan papağanı bu renk çeşitleri konusunu biraz daha açalım.

Sultan Papağanı (Nymphicus hollandicus) Avustralya'ya özgüdür, özgürlükleri sarı yüzleri gri, karakteristik turuncu yanakları ve kanatlarında küçük beyaz tüyleri vardır. Sultan Papağanı mutasyonları esaret altında, genetik kodlarında kendiliğinden bir değişiklik olmuş ve bugün var olan renklerin ve desenlerin çeşitliliği ile sonuçlanan çeşitli sultan papağanı mutasyonlar olmuştur. 14 mutasyon tespit bugüne kadar tespit edilmiştir. Bu yazıda Ülkemizde daha çok beslenen Sultan papağanı mutasyonlarını inceleyeceğiz.

Normal Gri Sultan Papağanı

1678257326073.png


Bu bir mutasyon değil aslında mutasyonların yokluğu, bu mutasyon vahşi doğada bulunduğu renktir. Kuşlarda hiçbir mutasyon olmadığında, erkekleri kadınlardan kolayca ayırt etmek mümkündür, erkeklerin en çarpıcı sarı yüzleri vardır ve dişiler gri bir renge sahiptir. Gençlerden yaklaşık altı aya kadar olan erkek ve kadınların aynı göründüğünü vurgulamak önemlidir; bu yaştan önce cinsiyetleri ayırt etmek için ebeveynlerin diğer gözlem tekniklerini, davranışlarını ve mutasyonlarını uygulamak gerektiğini

Lutino Sultan Papağanı

carolinas2.jpg


Bu mutasyon ortaya çıkan ikinci mutasyon, bu mutasyon melaninin neden olduğu siyah, gri ve kahve gibi koyu pigmentleri baskılayarak açık renkli bir kuşun çok ince soluk sarıdan koyu sarıya kadar değişmesine neden oldu. Bu mutasyonun bir diğer önemli özelliği gözlerinin kırmızı olmasıdır. Lutino, doğduğu andan itibaren gözlerinin renginden dolayı yumurtadan çıkınca bile tanımlanabilir.Ne olursa olsun yanaklarında turuncu benekleri vardır Bu mutasyonun cinsiyetini çıplak gözle tanımlamak mümkün değildir.

Albino Sultan Papağanı

Adsız.jpg


Albino, tamamen beyaz olan ve kırmızı gözleriyle sultan papağanı mutasyonunun adıdır, ancak bu bir mutasyon değil, iki mutasyonun birleşimidir; White Face ile Lutino çiftleşmesinin ikinci mutasyonudur.Kuşun tüylerinden kurtulan lutino, koyu renkleri ve sarı renkleri ortadan kaldıran beyaz yüz ile tamamen beyaz bir kuş ortaya çıkar. Bu mutasyonda, kuşların cinsiyetlerini tamamen beyaz oldukları için gözlemlere dayanarak tanımlamak mümkün değildir.

Pied sultan papağanı

0a168e26249e4cd66f289c4ead32302b.jpg


Bu tür aslında Cinnamon ile Lutino melezidir. Ancak çok sık rastlandığı için artık bir tür olarak kabul görmüştür. Lutinolar gibi sarıdan beyaza değişik tonlar taşımasının yanı sıra kanatlarında simetrik şekilde gri tüyler vardır. Gri tüylerin miktarı ve şekli değişiklik göstermektedir. Dışarıdan gözle cinsiyet tahmini imkansızdır.

Cinamon sultan papağanı

1678257459984.png


Bu genin kuşun temel rengi üzerinde bir etkisi yoktur, ama kuşun zaten sahip olduğu renk dağılımını etkiler. Kuşun tüyleri düzgün bir desen oluşturmak için değiştirilir.Bu durumda, kalem renginin tamamen değiştiği lekeli mutasyonun aksine, her bir kalem parçalarını renk değiştirir, bu renk değişimi beyazdan koyu sarıya dönebilir.Bu mutasyonda, kuşun cinsiyeti, tüylerin ilk tüylerinin altı ay civarında tamamlanmasından sonra tanımlanabilir, çünkü her tüy değişimine sahip erkek, incilerini kaybeder ve temel renkleriyle değiştirir.

Pearl sultan papağanı

1678257485355.png


Bu sultan türü diğer hiç bir türde olmayan bir gene sahiptir. Bu gen sayesinde bir tüyde iki renk barındırabilirler. Değişik oranlarda Pearling özelliği bulunduran türleri vardır. Özellikle değişik mutasyonlardan değişik göğüs renkleri ortaya çıkar. Ancak ortak nokta sırt ve kanatlarda ki kırçıllı tüylerdir.Bu tüyler ilk tüy değişiminde erkeklerde kaybolur. Erkek Pearl sultanları genelde Cinnamon veya Normal gri ile karıştırılırlar, ancak bu kuşlara dikkatli bakılırsa bütün kırçıllı tüylerini kaybetmedikleri görülür. Özellikle kuyruk altında ve ensede Pearl tüyler kalır. Dişi Pearller ise hayatlarının tamamını kırçıllı olarak sürdürürler.

Tarçın Sultan Papağanı

1678257568562.png


Tüylerin renginde melanini azaltan, kahverengiden bej bir ton elde eden ve gri ve siyah renkleri ortadan kaldıran genetik bir değişimin sonucudur. Renk koyu kahveden çok koyu renkli tarçın rengine kadar değişebilir.Cinsiyet, ilk kalem değişiminden sonra çok basittir ve gri renkte olduğu gibi aynı olur, sadece kahve için gri renk değiştirirdi.

White Face Sultan papağanı

hqdefault.jpg


Bu mutasyon, sarı ve turuncu pigmentleri tüylerden uzaklaştırır ve beyaz ile kuşun temel rengi arasında çok ilginç bir kontrast yaratarak griler ve kahveler üretenleri bırakır. Sarı ve turuncu renklerin ortadan kaldırılması nedeniyle kuşun turuncu yanağından yoksun olduğuna dikkat etmek önemlidir. Kuşun cinsiyeti, içinde beyaz yüz ve gri dişi olan erkeğin kadından ayrıldığı atalarının gri olduğu ile aynıdır.

Sultan Papağanı Mutasyonları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sultan papağanının en nadir mutasyonu nedir?

Whiteface Sultan papağanı, türün en nadir mutasyonudur. Bu papağanlar, kömür benzeri renkleriyle bilinen normal gri papağanların tam tersidir.
Beyaz yüz aynı zamanda yanaklarında turuncu lekeler olmayan çok nadir sultan papağanı morflarından biridir.

Sultan papağanlarının kaç tane mutasyonu vardır?

Sultan papağanlarının değişen renk ve desenlere sahip yaklaşık 18 farklı mutasyonu vardır. Birçoğu, diğer mutasyonların melezlenmesinin sonucudur.
Sultan papağanı mutasyon çizelgemiz, hangi mutasyonların hangi kombinasyondan kaynaklandığını bulmanıza yardımcı olabilir.

Sultan papağanlarının farklı mutasyonları nelerdir?

Mevcut sultan papağanı mutasyonları arasında lutino, lutino inci, alaca, inci alaca, tarçın, tarçın alaca, tarçın inci alaca, inci/lacewing, nadas, zeytin, zümrüt/pullu, beyaz yüz, albino ve gümüş bulunur. Yetiştiricilerin sürekli olarak farklı sultan papağanı türlerini melezleme deneyleri yapmasıyla, gelecekte daha fazlası ortaya çıkabilir.
 
Son düzenleme: