Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Sultan Papağanı Nasıl Yıkanır (Banyo)

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,706
Çözümler
105
Sultan Papağanı Nasıl Yıkanır (Banyo)

Sultan papağanınızı uygun şekilde yıkamak

Sultan papağanları da diğer kuşlar gibi banyo yaparlar. Bu sayede tüylerini temizleme ve düzenleme şansı bulurlar. Genelde sultan papağanı yıkanır mı? Sorusu konusunda sizler sultan papağanınızı yıkamamalısınız. Kendileri istediklerinde yıkanmalılar. Bu durumda sultan papağanına banyoluk verdiğiniz anda kendisi istediğinde yıkanacaktır. Sultan papağanı kaç günde bir yıkanır ? Sorusunda ise kendileri istediği zaman yıkanmalıdır ama en azından haftada bir iki kez tüylerini ıslatma ihtiyacı vardır. Haftada bir iki kez banyoluk takabilirsiniz.

Tüy sağlığını, temizliğini ve genel refahını korumaya yardımcı olduğundan banyo yapmak kuş bakımı için çok önemlidir. Kullanabileceğiniz bazı standart banyo teknikleri şunlardır :

  • Su kabı : Evcil hayvanınızın kafesine veya oyun alanına sığ bir kase yerleştirin. Suyun çok derin olmadığından ve kuşunuzun suya dalmadan kolayca ayakta durabildiğinden ve yıkanabildiğinden emin olun. Sultan papağanları su kabında yıkanırken su sıçratabilir, tüylerini sallayabilir ve kendilerini temizleyebilirler.
  • Sprey şişesi : Temiz bir sprey şişesini ılık suyla doldurun ve evcil hayvanınıza uzaktan püskürtün. Sultan papağanları, doğal bir sisi veya yağmur duşunu simüle eden ince su damlacıklarıyla buğulanmaktan hoşlanırlar. Kuşunuzun yüzüne veya gözlerine doğrudan su püskürtmekten kaçının.
  • Duş : Bazı Sultan papağanları sahipleriyle birlikte duş almaktan hoşlanırlar. Elde tutulan bir duş başlığı üzerinde hafif bir sisleme ayarı kullanabilir veya sıcak bir duş alırken evcil hayvanınızı banyodaki bir tüneğe yerleştirebilirsiniz. Duştan gelen sis ve nem, evcil hayvanınızın yıkanmasına ve sizinle bağ kurma deneyiminin keyfini çıkarmasına yardımcı olacaktır.
Kuşunuzun ne tür banyodan hoşlandığını öğrenmek için evcil hayvanınızın tercihlerini gözlemlemenizi öneririz. Her sultan papağanı benzersizdir ve banyo tercihleri farklılık gösterebilir.


Beyaz yüzlü lutino ve kül rengi nadas gibi bazı sultan papağanı türleri ve ırkları sığ bir su kabını tercih edebilir. Diğerleri ise bir sprey şişesiyle buğulanmaktan veya sahibiyle birlikte duş almaktan hoşlanabilir.