Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Sultan Papağanı Tırnak Kanaması

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Sultan Papağanı Tırnak Kanaması

Sultan papağanı tırnakları keserken dikkatli olmak önemlidir. Hızlı, her tırnağın ortasından aşağıya doğru büyüyen kan damarı ve sinirdir. Burada dikkat etmek gereken sultan papağanının tırnağını kanatmamaktır. Açık renkli tırnaklarda çabukluk, tırnağın ortasındaki pembe alan olarak görülür. Koyu veya siyah tırnaklarda çabukluk görülmez. Sultan papağanı tırnağı kesildiğinde hızlı bir şekilde kanayabilir ve kan akışını durdurmak zor olabilir. Tırnaklarınızı evde kesmeyi tercih ederseniz, elinizde bir pıhtılaştırıcı madde veya kanamayı durdurucu toz bulunmalıdır. Veterinerinize hangi pıhtılaşma ajanlarının kuşlarda kullanımının güvenli olduğunu sorun. Genel olarak, kuşlar ayaklarını temizledikçe ve tırnak yüzeyindeki maddeleri yuttukça, pıhtılaşma maddeleri ve kanama durdurucu tozun, kanama durduktan bir süre sonra tırnaklardan yıkanarak temizlenmesi gerekir.
tırnak kanaması

Ayak tırnaklarını kesmek için kullanılan alet ne olursa olsun, kuş güvenli ve güvenli bir şekilde zaptedilmelidir. Sultan papağanınızın tırnak kanama olasılığını azaltmak için tırnak bir kerede biraz kesilebilir. Tırnakları düzgün bir şekilde kesmek iyi muhakeme, sabır ve pratik gerektirir. Kanama meydana gelirse sakin olun, kuşu emniyetli ve emniyetli bir şekilde zapt edin ve ayak parmağını (tırnağından hemen önce bir yandan diğer yana) sıkıştırmak için parmakla baskı uygulayın. Bu, kesilen uca bir pıhtılaşma maddesi veya kanamayı durdurucu toz uygulayabilmeniz için bir turnike etkisi sağlayacaktır. Mısır nişastası veya un acil durumlarda kullanılabilir, ancak genellikle piyasada satılan pıhtılaşma ürünü veya kanamayı durdurucu toz kadar etkili değildir.

Veteriner hekiminiz düzenli sağlık muayeneleri sırasında tırnaklarını güvenli bir şekilde kesebilir ve herhangi bir kanama olması durumunda müdahale etmeye hazırdır. Veteriner hekiminiz, ucunda çok ısınan bir halka bulunan ve tırnağın en ucunu tırnağın ötesinde dağlayabilen (veya ısıyla kesebilen) koter kalemi adı verilen özel bir alet kullanabilir.