Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Sultan Papağanı Üretimi Püf Noktaları

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Sultan Papağanı Üretimi Püf Noktaları

Bu yazıda Sultan papağanı yavru alma ve üretim nasıl olur kısaca anlatacağız.

Sultan papağanı üretebilme yani çiftleştirme, herhangi bir kuş meraklısı için ödüllendirici bir deneyimdir. Kuşların doğal davranışları ve alışkanlıkları hakkında sabır ve bilgi gerektirir. Sultan papağanı üretiminin püf noktası, uygun bir eş bulmak, doğru ortamı sağlamak ve çiftleşme sürecini anlamaktır. Başarılı bir yumurtlama ve yavru çıkışı sağlamak için, sultan papağanı çiftinin yaşı en az 18 aylık ve sağlıklı olması gerekir. Kuşların, büyük bir kafes veya büyük bir kafes gibi etkileşimde bulunabilecekleri geniş bir alanı olmalıdır. Üreme başarısı için uygun bir diyet de gereklidir. Bu yazıda sizlere sultan papağanı üretim tavsiyeleri vereceğiz. Hadi üretim öncesi hazırlık ve üretim sürecini inceleyelim.

sultan papağanı üretimi.jpg


Eşler Çiftleşme ve yumurtlamak için uygun mu ?

Sultan papağanı üretme zor iştir ve zaman ve özveri gerektirir. Her şeyden önce, sultan papağanı biyolojisi ve davranışı hakkında iyi bir anlayışa sahip olmak esastır. Bu, papağanlara nasıl uygun şekilde bakılacağını ve besleneceğinin yanı sıra ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık sorununun nasıl tanınacağını ve ele alınacağını bilmeyi içerir. Sultan papağanlarının üremeleri ve yavrularını büyütmeleri için büyük bir kafes veya kuş kafesi gibi uygun bir alana sahip olmak da önemlidir. Ek olarak, papağan yetiştirmek zaman alıcı olabilir ve önemli miktarda para ve çaba gerektirir. Kuşları izlemek, yaşam alanlarını temizlemek ve onlara doğru yiyecek ve takviyeleri sağlamak için zaman ayırmanız gerekecek. Ayrıca civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra bakımı için hazırlıklı olmanız gerekecek ki bu zorlu ve özel bilgi gerektirebilir. Sultan papağanı yetiştirme ve çiftleştirme konusunda fazla tecrübeniz yoksa merak etmeyin. Bu kılavuz, sultan papağanı üretmenin temellerini anlamak ve yolculuğunuza başlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayacaktır.

1. Üremeye Uygun Yaşta Olan Papağanları Seçin​

Başarılı bir üreme sağlamak için seçtiğiniz sultan papağanlarının uygun yaşta olduğundan emin olun. Tavuk en az 18 aylık olmalı ve iki yaşında veya daha büyük olması tercih edilir. Erkek sultan papağanı en az bir yaşında olmalıdır, ancak on sekiz aylık olması onu çok daha olgun ve üremeye daha hazır hale getirir. Beş yaşından çok daha yaşlı olan Sultan papağanları, doğurganlık seviyeleri çok düşük olabileceğinden üreme için iyi değildir. En iyi sonuçlar için 2 ila 5 yaşları arasında sultan papağanı yetiştirmenizi tavsiye ederim. Bu yaş aralığı, güçlü yumurtalar ve sağlam civcivler üretmek için idealdir.

2. Sultan Papağanı Çiftiniz Sağlıklı mı ?​

Sultan Papağanı çiftinin başarılı bir şekilde üremesi ve yumurtadan çıkması için sağlıklı olmas şarttır. Berrak gözler, aktif davranış ve temiz tüyler gibi işaretler arayın. Tüylerini yolan veya sulu gözleri olan kuşlardan kaçının. Sultan papağanlarını hastalıklardan korumak için yaygın kuş hastalıklarına karşı da aşılanmalıdır. Dişinin kan kalsiyum seviyelerini üreme mevsiminden önce kontrol etmek çok önemlidir, çünkü düşük seviyeler onu yumurta bağlamaya ve rahim sarkmasına vb. yatkın hale getirebilir. Kan kalsiyum düzeyi düşük olan hiçbir dişinin, düzeltilene kadar üremesine izin verilmemelidir. Fazla kilolu veya zayıf olmadıklarından emin olmak için kilolarını da kontrol etmelisiniz. Sultan papağanının normal ortalama ağırlığı 80-95 gramdır. Sultan papağanının kilolu mu yoksa zayıf mı olduğunu göğüs kemiğini inceleyerek kolayca anlayabilirsiniz. Aşırı kilolu bir kuşta, göğüs kemiğinin her iki yanında çok fazla et hissedeceksiniz. Zayıf bir kuşta, göğüs kemiğinin her iki tarafında girintiler ve sert kemikler göreceksiniz. Fazla kilolu olmak dişide kısırlık ve yumurta bağlama şansını arttırırken, zayıf olmak beslenme yetersizliklerini gösterebilir.

3. Sultan Papağanlarının Uyumlu Olduğuna Dair İşaretler Arayın​

Sultan papağanları birbirlerine karşı rahat olmalı ve birlikte vakit geçirmekten keyif alıyor gibi görünmelidir. Uyumlu bir çift, birbirlerini temizleyip tımarlamak ve birbirine yakın uyumak için çok zaman harcayacaktır. Diğer işaretler, birbirini beslemek ve yüksek sesle şarkı söylemek gibi kur yapma davranışlarını içerir. Uyumsuz çiftler birbirlerine karşı saldırganlık gösterebilir veya hiçbir kur yapma davranışında bulunmayabilirler.

4. Bir Papağanın Erkek Diğerinin Dişi Olduğundan Emin Olun​

Sadece bir erkek ve bir dişi çiftleşebileceğinden, eşleştirdiğiniz iki sultan papağanının farklı cinsiyette olduğundan emin olmanız önemlidir. Bunun nedeni, aynı cinsiyetten çiftlerin, birbirleriyle ne kadar bağ kurarlarsa kursunlar, yumurta veya yavru üretmeyecek olmalarıdır. İki erkek kur yapma davranışında bulunabilir, ancak yumurta üretilmez. İki dişi yumurta bırakabilir, ancak kısır olurlar. Başarılı üreme için cinsiyet ayrımı hakkında net bir fikriniz olmalıdır . Sultan papağanlarının cinsiyetini fiziksel farklılıklarından belirlemek zordur. Erkekler çağrılarında daha yüksek olma eğilimindedir ve kanatlarının altında dişilere göre daha fazla işaret vardır.

Üreme İçin Hazırlamak​

BBC3ED2E-11C0-446F-B21E-76C0779EA958.jpeg
Sultan papağanlarınızı üremeye hazırlamak söz konusu olduğunda, izlemeniz gereken birkaç önemli adım vardır. Sultan papağanlarını üremeye hazırlarken kuşlara uygun beslenme, yeterli ışık ve alan sağlamak ve bir yuva kutusu oluşturmak önemli hususlardır.

1. Kuşlarınıza İyi Beslenme Sağlayın​

Sultan papağanlarınız için başarılı bir üreme programı, sağlıklı bir diyet sağlamakla başlar. Taze meyve ve sebzelerle birlikte yüksek kaliteli peletlerden oluşan uygun bir diyet, kuşlarınızın sağlıklı yumurtalar üretmek için ihtiyaç duydukları doğru beslenmeyi almalarını sağlamak için çok önemlidir. Ayrıca tavuğun yumurtlama sürecinde kaybettiği besin maddelerini geri kazanmasına yardımcı olacağından, diyete bir kalsiyum takviyesi eklemeyi de düşünmelisiniz.

Mükemmel papağan beslenmesi veya diyeti şunları içerir:
  • Doğranmış meyveler, sebzeler ve koyu yapraklı yeşillikler
  • Çok tahıllı ekmek
  • Kabuklu pişmiş yumurta sarısı (Yumurtaları iyice yıkayın)
  • Filizlenmiş tohumlar veya tahıllar
  • Sultan papağanı tohum karışımları
  • Kalsiyum takviyesi için mineral bloklar veya mürekkepbalığı
  • Fasulye, yeşil bezelye, pişmiş pirinç ve makarna gibi yumuşak yiyecekler
Diyetlerini proenzim, spirulina veya ekinezya gibi maddelerle de tamamlayabilirsiniz. Bunları evcil hayvanınızın mamasına eklemek, ihtiyaç duydukları tüm ekstra besinleri aldıklarından emin olmanın iyi bir yolu olabilir. Taze ve temiz su her zaman mevcut olmalı ve günde birçok kez değiştirilmelidir.

2. Yeterli Kafes Boyutu Sağlayın​

En az 50-50-80 cm veya daha büyük bir kafese sahip bir çift damızlık sultan papağanı sağlamalısınız. Bu, kuşların yumurtlamaları için bol miktarda alan sağlayacaktır. Ve daha da fazlası, civcivlerini yumurtadan çıkardıklarında yer. Kafesi evinizde sessiz bir yere yerleştirmeyi de düşünmelisiniz. Onlara yavrularını yetiştirmek ve onlara bakmak için ihtiyaç duydukları güvenlik ve huzuru verir.

3. Sultan Papağanı Yuvalığı Nasıl Olmalı​

Başarılı bir üreme programı için bir folluk gereklidir. İyi bir yuvalık her iki kuş için de yeterince büyük olmalı ve kolay erişilebilen bir açıklığa sahip olmalıdır. Bir yuva kutusu seçerken, dikkate alınması gereken belirli faktörler vardır.

Yuvalık için Malzemeler: Yuva kutusunun yapımında kullanılan malzeme de önemlidir. Ahşap, metal ve plastik, piyasada bulunan yaygın malzeme türleridir. Ahşap kutular, çekici göründükleri için popüler bir seçimdir ve sultan papağanlarının girişi çiğneyerek özelleştirmesi kolaydır.

Yuvalık Boyutu: Sultan papağanlarının yavrularını rahatça büyütmeleri için yeterli alan sağlayacak şekilde boyut 25-29 cm olmalıdır. Yuva kutusunun önünde üreyen çiftlerin girişi için 7 cm yarıçapında genişliğinde bir delik bulunmalıdır.

Yumurtlamaya Hazırlanan Çift Sultan Papağanı Davranışları

Erkek sultan papağanı, açıklığı genişleterek ve altlık malzemelerini düzenleyerek yuva kutusunu hazırlamaya başlayacaktır. Yumurtaları için güvenli bir alan yaratmak için çubuklar, ince dallar ve diğer malzemeleri toplayacak. Bu davranış genellikle sabahları kuşlar yuvalama malzemesi ararken görülür. Bu, eşi ve gelecekteki civcivleri için rahat bir yuva kurma sürecinde olduğunun bir göstergesidir. Yuva hazır olduğunda, çiftin yeni evlerinde etkileşimini izleme zamanı. Dişi kutuya girecek ve erkekle vakit geçirecek. Birlikte rahat görünüyorlarsa, çiftleşmeye hazırlar ve yakında yumurtalar bekleyebilirsiniz!

Çiftleşmeden Sonra Yumurtlama Süreci​

Dişi Sultan papağanı eşini kabul edip çiftleştikten sonra bir ila iki hafta içinde yumurtlamaya başlar. Sultan papağanı yumurtaları genellikle dört ila altı kişilik kavramalar halinde gelir. Tavuk tipik olarak her 48 saatte bir yumurta üretir. Yumurtlama ve kuluçka, kuşlara bağlı olarak daha uzun veya daha kısa sürebilir.İlk yumurta bırakıldıktan sonra hemen kuluçkaya başlayabilir. Bununla birlikte, bazı dişiler kuluçkaya başlamadan önce tüm yumurtaların bırakılmasını bekleyecektir. Bu süre zarfında, erkek papağan ona yiyecek sağlamaya devam ederken aynı zamanda yuvalarını potansiyel yırtıcılardan korumalıdır. Yumurtlamanın başladığına dair işaretler için çifti izlemek önemlidir.

Sultan Papağanı Çiftinin Kuluçka Süreci​

Yumurtalar üretildikten sonra, her iki ebeveyn de dönüşümlü olarak üzerlerine oturacak ve onları sıcak tutacaktır. Bu, kuluçka olarak bilinir ve yumurtaların optimum sıcaklıkta tutulmasını sağlamak için bunu sırayla yaparlar. Dişi çoğu zaman üzerlerine oturacak ve çıplak derisini biraz ortaya çıkarmak için kendi tüylerinden bazılarını yolacaktır. Buna "kuluçka yaması" denir ve kuluçka sırasında yumurtaları sıcak tutmaya yardımcı olur. Erkek ayrıca yumurtaları kuluçkaya yatırmaya ve onları avcılardan korumaya yardımcı olmak için sırayla alacaktır. Yumurtaları çevirmek, sultan papağanlarının yavrularının sağlıklı ve güçlü çıkmasını sağlamak için önemli bir süreçtir. Dişi yumurtalarını günde en az iki kez, hatta mümkünse daha sık çevirmelidir. Yumurtayı çevirmek, sıcaklığın her iki tarafta da eşit kalmasına yardımcı olur. Ayrıca yumurtadan yeni çıkmış civcivin iç kabuğa tutunmasını da engeller, bu kontrol edilmezse şekil bozukluklarına ve hatta ölüme neden olabilir. Ayrıca, yumurtaları döndürmek, yumurtanın tüm kısımlarında yeterli oksijen akışına izin vererek uygun organ gelişimini destekler. Yeni yetiştiricilerin çoğu muhtemelen bunu görecek, ancak endişelenecek bir şey yok. Dişi sultan papağanı yumurtalarını 1 gün ara yumurtlamaya devam eder.

sultan papağanı üretim tavsiyesi.jpg

Sultan Papağanı Yumurtalarının Yumurtadan Çıkışı ve Bebek Sultanların Büyüme Süreci​

Sultan papağanının 18-21 gün sonra yumurtalar çatlamaya başlar ve yavrular yumurtadan çıkar. Yumurtalarınız çatlamaya hazırlanırken, büyük uçtaki hava hücresinin yumurtanın bir tarafına doğru hareket etmeye başladığını fark edeceksiniz. Bu düşüş olarak bilinir ve yumurtaların yakında çatlamak üzere olduğunun bir işaretidir. Bu genellikle yumurtadan çıkmadan 48 ila 72 saat önce olur. Kırıldıktan ve kabuğundan kurtulduktan sonra, yiyecek aramak için hareket etmeye başlamadan önce kurur (bu da bir saat kadar sürebilir).

Nem: Bu süre zarfında nemin %56 olduğundan emin olunması önemlidir. Böylece civciv yumurtadan çıkarken yumurtanın iç kabuğuna yapışmaz. Çok fazla nem de yavrular küf ve bakteri üremesine neden olabileceğinden solunum problemlerine yol açabileceğinden sorun olabilir. Bu nedenle, nemin izlenmesi, başarılı bir yumurta çıkışı sağlamak için sürecin önemli bir parçasıdır. Tüm yumurtalar çatladıktan ve yavrular kuruyup hareket etmeye başladıklarında ilk öğünleri için hazır olacaklar! Sultan papağanı yavruları hayatlarının ilk haftasında hala hastalık ve yaralanmalara karşı oldukça savunmasızdır.

Sultan Papağanı Yavrularının Gelişim ve Büyüme Süreci

Yaklaşık iki haftalıkken
, yavrular yuva kutusunun dışını keşfetmeye ve ebeveynlerinden uzaklaşmaya başlayacak. Bu, bağımsızlıklarını geliştirmeye başladıkları zamandır, ancak bu süre zarfında yaralanma veya avlanmaya karşı hala çok savunmasızdırlar. Bu yüzden onları yakından takip etmek önemlidir.

Üç haftalık olduklarında yavrular kendi vücut sıcaklıklarını düzenleyebilecek ve çevrelerini keşfederken daha aktif hale gelecekler. Bu noktada, gelmeye başlayan birkaç tüy fark etmeye başlayabilirsiniz!

Dört haftalıkken yavrular uçma kaslarını geliştirmeye başlayacak ve daha fazla tüy gelecek. Ayrıca ebeveynlerinden sütten kesilmeye başlayacaklar ve tohumlar ve yeşillikler gibi daha katı yiyecekler yemeye başlayacaklar.

Altı haftalık olduklarında , yavrular neredeyse tamamen tüylenmiş olmalı ve biraz kontrollü bir şekilde kanat çırpabilecekler. Bu noktada, artık ebeveynlerinin korumasına ihtiyaç duymazlar, ancak yine de günlük olarak bol miktarda yiyecek ve su sağlanmalıdır.
 
Son düzenleme:

Süleyman E.

Moderator
Katılım
20 Mar 2023
Mesajlar
585
Çözümler
9
Çok güzel ve öğretici bir yazı olmuş emeğinize sağlık ileride ki hedeflerim den birisi sultan papağanı üretimi inşâAllah başarılı olabilirim ✋🏻😊