Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Sultan Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134

Sultan Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır​

sultan papağanı yaşı nasıl anlaşılır

Sultan papağanları uzun yıllardır insanların ilgi gösterdiği papağanlardır. Evlerde bakımı zor olmayan bu kuşlar sevilerek beslenirler. Peki yeni sultan papağanı sahiplenen biri veya beslemekte olan insanların aklına sultan papağanı yaşı kaç konusunda bir çok soru gelebilir. Genelde sultan papağanının yaşı nasıl anlaşılır ? Sultan papağanı yaşı nasıl tahmin edilir ? Yavru sultan papağanı nasıl anlaşılır ? Sultan papağanı yaş belirleme teknikleri ve yöntemleri neler ? gibi bir çok soru gelir. Sultan papağanı muhabbet kuşlarına göre daha uzun yıllar yaşayabilirler. Yaşlarını anlamak belirli tekniklerle belirlenebilir. Gelin sultan papağanı yaşı nasıl anlaşılır konusunu beraber inceleyelim.

Sultan papağanı yaşı bilezik, fiziksel görünüş, davranışlar vb ile anlaşılabilir. Bu yazıda sultan papağanı yaşı nasıl anlaşılır konusundaki tüm detaylara gireceğiz.

Bacaklarındaki Bilezikler​

Sultan Papağanınızın doğum yılını anlamak için en kolay ve net yöntem bileziği varsa bakıp yaşını bulmaktır. Bazı yetiştiriciler taktığı bilezikle, papağanlarının hayati bilgilerini kayıt altında tutarlar.

Sultan Papağanı Gagasına Bakarak Yaş Tahmini​

Bir sultan papağanı gagasının ve tırnaklarının görünümü de size yaşı hakkında bir ipucu verebilir. İnsan tırnakları gibi, bir papağan gagası ve tırnakları da yaşam boyunca büyümeye devam edecektir. Ancak büyüme hızı yaşla birlikte yavaşlar.

Daha genç bir kuşun daha kısa, daha hızlı büyüyen bir gagası ve tırnakları olurken, yaşlı bir kuş daha uzun, daha yavaş büyüyen bir gagası ve tırnakları olacaktır. Dahası, olgunlaşmamış papağanların gagaları henüz tüyle kaplı olmadıkları için daha büyük görünüyor. Gaga ayrıca bir papağan yaşlandıkça giderek daha fazla yıpranır ve yıpranır. Aşağıdaki fotoda genç bir papağanın gaga yapısını inceleyebilirsiniz.

AF4FF4B6-5880-4B8A-B38A-485253506203.jpeg

Vücut Ölçüsü Bakarak Yaş Tahmini​

Yetişkin kuşlar açıkça daha genç ve olgunlaşmamış kuşlardan daha büyük olacaktır.

Tam yetişkin bir sultan papağan yaklaşık 31-32 cm boyutundadır. Bebek papağanları ince gövdeleri ile daha küçük ve daha zayıftır. Daha büyük kuşlar daha tıknaz ve daha büyük olacaktır. Bununla birlikte, yetişkin papağanlar bile 27-28 cm kadar küçük olabilir. Bu nedenle vücut bazlı tanımlama çok doğru sonuç vermeyebilir. Ayrıca, yanak yamasına dikkat edin - yaşla birlikte büyür. Çok büyük yanak yamalarına sahip bir papağan muhtemelen yetişkinliğe ulaştı.

Kuyruk Tüylerine Bakarak Yaş Tahmini​

Sultan papağanları yaşlandıkça tüylerinin kalitesi düşebilir. Daha genç kuşlar daha pürüzsüz, daha parlak tüylere sahip olma eğilimindeyken, yaşlı kuşlar daha donuk, daha düzensiz tüylere sahip olabilir. Kuyruk tüyleri de uzar. Bir yıldan küçük papağanlarda kuyruk tüyleri vücut uzunluğuna eşittir. Bir yıl sonra, kuyruklarını tüm vücut uzunluğundan daha uzun görebilirsiniz! Kuşunuzun hala "pim tüyleri" varsa, bu bir aydan daha küçük oldukları anlamına gelir. Sağlıklı yetişkin bir sultan papağanının kuyruk tüylerinin uzunluğu, tüm vücudundan daha uzun olabilmektedir.

Gözler​

Yavru sultan papağanların süsenleri tipik olarak soluk gri veya mavi renktedir. Yaşlandıkça süsenleri kararacak ve daha koyu gri veya kahverengi hale gelecektir. Dahası, genç papağanların iri gözleri vardır - kaçırılmaması oldukça zor bir özellik. Kuş yaşlandıkça gözler küçülür. Yetişkin papağanlar hepimizin aşina olduğu minik gözlere sahiptir.

ibik Yapısına Bakarak Yaş Tahmini​

Bir papağanın kafasındaki güzel arma sadece önemli bir tanımlayıcı özellik değil, aynı zamanda kuşun kaç yaşında olabileceği hakkında da bir fikir verebilir. Yetişkin papağanların biraz geriye dönük nispeten uzun tepeleri vardır. Genç papağanların ise kısa tüylü kısa ve dikenli görünümlü armaları vardır

CB7AA450-5E55-40DB-A257-D8A662031620.jpeg


Sultan Papağanı Davranışlarında Kaç Yaşında Olduğunu Nasıl Anlaşılır?​

İşte bir papağanın yaşını belirlemek için kullanabileceğiniz birkaç davranış işareti:

Ses​

Bildiğiniz gibi, erkek papağanlar çok iyi seslendirme yapabilir. Her yaştan erkek seslendirmeleriyle tanınırken, genç kuşlar daha vokal olabilir ve melodik ötme ve gıcırdamaya daha yatkın olabilir. Yaşlı kuşlar daha az seslidir veya ıslık çalmaya meyilli daha bastırılmış bir seslendirmeye sahip olabilirler. Bunun nedeni, daha fazla melodi almalarına yardımcı olan kaslar geliştirmeleridir.

Ancak bu yöntem genellikle sadece erkek papağanlar için işe yarar. Genç bir papağan günde yaklaşık 10 ila 14 saat uyurken, yetişkin bir kişi 18 saate kadar uyuyabilir. Yani, aldıkları gündüz şekerlemelerine ek olarak!

uyku​

Vahşi doğada, papağanlar büyük hayvanlardan, diğer yırtıcı kuşlardan vb. avlanmayı önlemek için çok fazla uyumaz. Ancak evcil hayvanlar olarak uyumak için çok zaman harcarlar!

Bununla birlikte, genç papağanlar daha eğlenceli ve enerji dolu olma eğilimindeyken, yaşlı kuşlar daha az aktif olabilir ve oyuncaklara ve diğer oyun biçimlerine daha az ilgi duyabilir.

Hareketler​

Bir papağanın yaşını veren bir başka davranışsal özellik de nasıl hareket ettiği ve oturduğudur.

Genç papağanlar, kanatlarını ve bacaklarını nasıl kullanacaklarını henüz öğrenmedikleri için biraz beceriksizce hareket ederler. Uyurken tüneklere çömelirler ve tüylerini kabarırlar.

Ancak aynı zamanda daha etkileşimli ve sosyaldirler, her zaman hareket etmeye ve oynamaya çalışırlar. Yaşlı kuşlar daha çekingen ve bağımsız olabilir. İnsan ebeveynleriyle etkileşim kurmakla daha az ilgileniyorlar.

Sultan Papağanı Yaş Tahmini ilgili Kısa Yorum

Sultan papağanlarında yaş belirleme veya tahmin oldukça zordur. Kesin bir yöntem olmasa da genel bazı şeyler ile kuşun hangi yaş aralığında olduğu tahmin edilebilir.
0-1 Yaş arası yavrular; yuvarlak gözlü, ince ayak parmaklı olurlar. Gagalar pürüzsüzdür.
1-8 Yaş arası genç sultanlar; yavrulara göre daha büyük olur. Ayakları her yıl kalınlaşır ve pütürleşir. Aynı şekilde gagada da katmanlar oluşmaya başlar. Kuş en gösterişli yıllarındadır. Göz yuvarlaklığını kaybetmeye başlar ve göz çevresinde ki tüyler azalır.
8-16 Yaş arası olgun sultanlar; artık kuş yavaşlamaya ve durgunlaşmaya başlamıştır. Gaga ve ayaklarda ki kalınlık ve pütürler çoğalmıştır. Kuş daha az yer ve daha az hareket eder.
16 Yaş üstü yaşlı sultanlar; kuşta sağlık problemleri oluşmaya başlar ve günün 18 saatine kadarını uyuyarak geçirir. Bu noktada kuş daha yumuşak gıdaları tercih eder.
Ancak şunu belirtmeliyim ki, petshoplarda satılan kuşların %90 ı 0-1 yaş arasıdır. Ayrıca kalan %10 ise evden gelmiş kuşlardır ki onlarda 1-8 yaş arasında olur. Daha yaşlı bir kuş bulmak çok düşük bir ihtimaldi.
 
Son düzenleme: