Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Üst Gagaları Aşırı Büyümüş Kuşlar

ÜST GAGALARI AŞIRI BÜYÜMÜŞ KUŞLAR

gaga-aşırı-uzaması.jpg


Muhabbet kuşu, papağanlar, kanarya vb kuşlar gaga uzaması görülen bir durumdur. Gaga uzaması genellikle kuşların gaga törpülememesinden kaynaklı meydana gelir. Başka sağlık sorunları da buna sebep olabilir. Bu yazıda gaga uzaması nedenleri ve ne yapabiliriz onları inceleyeceğiz.

1. Kuşlarda Aşırı büyümüş gaga nedir ve ne zaman sorun olur?​

Belirli bir türün kuşlarının üst gagası normalden uzunsa aşırı büyümüş demektir. Bir kuşun düzgün yemek yiyememesi veya gaganın aşırı büyümesinin altında yatan başka nedenlerin olması bir sorundur.

2. Kuşlarda Gaganın uzun olmasının bulaşıcı olmayan nedenleri nelerdir?​

Gaganın uzun olmasının nedenleri arasında beslenme sorunları, özel üreme veya gaga hasarı yer alabilir. Nadir de olsa bazen kuşun gagasını doğru şekilde gıcırdatamaması da buna neden olabilir.

3. Hangi hastalıklar aşırı büyümüş bir gagaya neden olabilir?​

Kronik karaciğer hastalığı uzun gagaların yaygın bir nedenidir. Etkilenen kuşların gagalarında sıklıkla morluklar olur. Diğer nedenler arasında pullu yüz akarları, beyin apseleri ve sinüs enfeksiyonları gibi gaga büyüme plakasını etkileyen hastalıklar yer alır. (Büyüme plakası derinin ve gaganın kenarındadır ve gaganın sürekli olarak büyüdüğü alandır.)
Psittacine Gaga ve Tüy Hastalığı (PBFD) ve Polyomavirüs de gaganın aşırı büyümesine yol açabilecek yaygın viral problemlerdir.

4. Etkilenen kuşlarda hangi teşhis testlerine ihtiyaç vardır?​

Gaga büyüme plakasındaki akarları ve diğer enfeksiyonları araştırmak amacıyla mikroskobik inceleme için numunelerin alınması gerekebilir.
Sinüs enfeksiyonlarında Chlamydophila (Chlamydia) ve bakteri testleri de gerekebilir. Kronik karaciğer hastalığını teşhis etmek için genellikle kan testleri yapılır. Bazı durumlarda PBFD ve Polyomavirüs testlerine ihtiyaç duyulabilir.

5. Hangi kuşların aşırı büyümüş gagalara sahip olma olasılığı daha yüksektir?​

Aşırı büyümüş gagalar genellikle muhabbet kuşlarında, Afrika muhabbet kuşlarında (Agapornis spp.), kakadularda, papağanlarda, eklektuslarda ve kanaryalarda görülür.

6. Kuşlarda Gaga kesilmeli mi?​

Gaganın düzenli olarak kesilmesi ve yeniden şekillendirilmesi gerekebilir. Ancak tanı konmadan devam eden gaga klipleri altta yatan bir hastalığı veya sorunu gözden kaçırabilir. Çoğu vakada kronik karaciğer hastalığı söz konusudur ve kuşlar kolaylıkla morarabilir ve kanayabilir. Gaga kesiminden sonra kuşların çok fazla kanaması olabileceğinden, karaciğer hastalığı testleri yapılana kadar gagaların kesilmesi önerilmez.

7. Aşırı büyümüş gagalar için ne gibi tedaviler mevcuttur?​

Çoğu durumda diyet değişiklikleri gerekli olacaktır. Bu genellikle tohumdan pelet veya ufalanmış diyete geçişi içerir. Çoğu durumda, diğer hastalıkların ya birkaç teşhis testinden sonra ya da aşırı büyümüş gagaların en yaygın nedenleri için bir tedavi denemesi olarak tedavi edilmesi gerekir.