Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Röportaj Vet. Hek. Burak Uçar Kafes Kuşları Hakkında Röportaj

Vet.Hek. Burak Uçar Kafes Kuşları Hakkında Röportaj

Bugün Veteriner Hekim Burak Uçar ile muhabbet kuşu, papağanlar, kanarya, hint bülbülü vb kafes kuşları bakım, sağlık, hastalık, kafes seçimi vb bir çok konuda genel bir röportaj yaptık. Muhakkak okuyun. Çok yararlı bilgiler verdiği için kendisine teşekkür ederiz. Muhabbetkuslari.org Ailesi olarak.

Soru.1) Veteriner Hekim Burak Uçar Bey kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Kuş Veteriner Kurumunun Veteriner Hekimiyim. İlgi alanımız kuşlardır. Sadece kuşlara muayne ve tedavi hizmeti sunmaktayız. Uzun yıllardır sadece
burak uçar veteriner.jpg
kuşlara özgü bir hizmet sunmak istiyordum. Kendi ürettiğimiz 15 adet katkısız ürünlerimiz var kuşlarla ilgili, bunlarla kuşlara destek sağlamaktayız.

Soru.2) Evlerinde kafes kuşu beslemeyi düşünenlere öneriniz nedir?

Burada şu önemli noktaya değinmek isterim; çoğu insan evlerine çocukları için kuş almakta, çocuğunun eğlenmesi ve kuşla zaman geçirip mutlu olmasını istiyor ama bu durum sorunlar doğuruyor. 8-10 yaşındaki küçük çocuklara kuş emaneti bir can emaneti olsun, bilinçlenmeden kuş beslemek hatta bir muhabbet kuşu ömrü 15-20 yaşları arasına çıkabilmekte, ırktan ırka hassasiyetleri, yaşam süreleri değişir. 8 yaşında bir çocuğa bir kuş aldığımızda, çocuk 18 gelince kuşu kaybettiğinde tranvalar da oluşmaktadır.

Soru.3) Evde kafes kuşları besleyenler nelere dikkat etmeliler?

Bir kuşu sahiplenirken, mal gibi satın alınır. Ama alırken sağlık durumu çok dikkat edilerek alınmalıdır. Genelde kuşu aldık ama kuş hasta çıktı vb sorunlar çok duymaktayız. Kuşun anaçları, bulunduğu kafesteki kuş sağlıklarına dikkat edilmelidir.

Soru.4) Beslenme kuşların sağlıkları için hayati önem taşır. Sizce evde kuş besleyenlerin yem seçimi nasıl olmalı hangi tohumlar olmazsa olmazdır.

Tohum noktası çok doğru söz değil. Beslenmedeki tohum yanlışlıkları vardır. Tohumlar sürekli verilmemelidir. Serhat Özsoy kitabında da dediği gibi muhabbet kuşları için taze tohum önemi büyüktür. Bu tohumlar bir çoğu karaciğer yağlanmalar sık görülmektir. Ak darı tercihi fazla olmalı en az yağlı ve rahat tohumlardandır. Diğer tohumların fazlası sorun yağlanmaya sebep olmaktadır. Yulaf tüy dökümü zamanında kuşunuza iyi gelecektir. Tüy dökümünde buğday çimlendirme iyi gelecektir. Sebze ile beslenme çok önemlidir. Örnek : brokoli, havuç, turp, ıspanak, pancar, semizotu sebzeleri muhabbet kuşu vb kuşlara iyi gelecektir. Domates de verilebilir ama genelde domates suyu problem değil mi ? sorusu gelir ama diğer tohumları sürekli vermeniz de problem oluşturmakta zaten. Mesela enginar karaciğer dostudur kuşlara verilmelidir. Sebze tüketilmesi kuşlar için çok önemlidir. Bir çok yerde sebzeden sonra sulu dışkı normal olmasına rağmen ishal olmuş, hastalanmış gibi karşılanır. Ama şöyle düşünün salatalığın %96 sudur. Bu durum sulu dışkı için normaldir. Dışkı 3 bölümden oluşur halkımız bilmemekte bu yüzden dışkıda su görülmesi durumunda hemen korkmaktalar.

Soru.5) Evde kuş besleyenlerin asla yapmaması gerekenler neler?

Öncelikle bilinçlenmeden kuş beslenmemelidir. Mutfakta, banyoda kuşları beslemek getirmek doğru değildir. Evde kuşun kaldığı oda da zarar verebilecek bitkiler olmamalıdır. Kuşun yiyeceği zarar göreceği şeylerden uzak tutulmalıdır. Kuş kafeste ise sürekli, cereyansız yerde olmalı, kafes konumu odanın köşesine ve göğüs hizasından yukarı konulmalıdır. Bu doğru kafes seçim metodur. Sürekli güneş altında kalacak ve hiç görmeyecek konumda olmamalıdır.

Sigara içilen odalarda olmamalıdır. Tütsü, ada çayı vb yakılmamalıdır. Evde kızartma durumunda o oda da olmamalıdır. Akciğer problemleri çıkarmaktadır. Kuşun kafesine 2 suluk, 3-4 yemlik vb konulup tatile gidilmemelidir. Kendi haline bırakılmamalıdır. Kedili, köpek çok çeşitli evde bakılması doğru olmayabilir. Hastalık tetiklenebilir. Sürekli tekrar eden hastalıklara sebep olabilir.

Soru.6) Protein muhabbet kuşlarında, papağan, kanarya vb kuşlarda önemi nedir? Neler verilebilir? Canlı yemler papağan, muhabbet kuşuna verilebilir mi? Vitaminler konusundaki düşüncelerini neler?

İki tarz protein bulunur. Hayvansal ve bitkisel. Canlı yem papağan ve muhabbet kuşuna verenler çok fazladır. Canlı yemi önermiyoruz. Un kurdu vb önerir misiniz? Sorusuna cevabım hayır. Tavuk eti, kuzu eti verilebilir. Hayvansal protein buradan karşılanabilir. Papağanlar, muhabbet kuşları ölen kuşların vücut yağlarını yediğini gördüğümüz oldu. Bazı bu tarz çalışmalar var. Kuyruk yağı, balık yağı verilebilir. Protein çok fazla verilmemeli, 10 günde bir verilebilir. Kuyruk yağı verilebilir ve vücuda destek sağlar. Balık yağ asitleri omega açısından zengin. Ama yüksek oranda verilememelidir.

Bitkisel proteinlerde önemlidir. Burada önemli olan husus, diyeti iyi ayarlamak. Sürekli protein dengesiz beslenmeye sebep olur. Muhabbet kuşlarında gut hastalığı çok fazla, tedavisi her zaman mümkün olmayabilmektedir. Hatta bir çok hasta sahibi hiç belirti vermemekteydi demektedir. Dengeli beslenme çok önemlidir. Doğru beslenmeyi bilmeyen bir topluluk hayvanında dengeli beslenmesini bilmesi çok zor. Özellikle satıcılar şu yemi ver su ver tamam demektedir. Ama bu doğru değil. Araştırma yapılmalıdır. Özellikle kimyasal vitaminleri önermemekteyiz. Özellikle kivi kendisi dehşet bir C vitamini deposudur. Kırmızı acı biber içinde kapsaisin vardır. Makalelerden bakarsanız etkilerinin muazzam olduğu görülmektedir. Pazı magnezyum ihtiyacını karşılar, dut yaprağı kalsiyum miktarı boldur. D3 için balık, farklı farklı ihtiyaçlar farklı noktalardan karşılanabilir. Doğrudan A vitamini verip kuşu tembelliğe itilmemelidir.

Soru.7) Probiyotikler hakkında düşünceleriniz neler? Ne sıklıkla kullanılmalıdır.

Probiyotikler, papağangiller açısında çok az sayıda probiyotik bulunur. 10 günde bir verilebilir. Ama ihtiyaç yok ise aşırı verilmemelidir. Net şekilde şunu kullanılmamalı, sıklığı ihtiyacına göre belirlenmelidir.

Soru.8) Kuşlarda en sık karşılaştığınız sağlık problemler nelerdir?

Bir numara da karaciğer yağlanması vardır. Gutta sık karşılaştığımız rahatsızlıktır. Yağlanmalar kuşları çok zorlar. Sonrası sindirim sorunları çok fazla gelmektedir. Evde kola, ekmek vb her şey verilmektedir. Evde çoğu insan oyuncak gibi kuşları görüp cips vb bile vermektedir. Akciğer sorunları çok fazla gelir. Özellikle evde sigara, parfüm ve az nem kaynaklı olaylardan pnomoni sık görülür. Hatalı bakımlardan doğan sorunlar çoktur. Yanlış kafes seçimi, kemirme sonucu zehirlenmeler, küflenmiş yem, değişmemiş su bakteriyel enfeksiyonlar olur.

Soru.9) Evde kuş besleyenler ne önerilirsiniz ? Ne önlemler almalılar?

Öncelikle bizim sayfalarımızı takip etsinler :) Bir çok konudan bahsettiğimiz için.

Soru.10) Muhabbet kuşu, papağanlar, kanarya vb kafes kuşlarında kafes seçimi nasıl olmalı? Aksesuar seçimi nasıl olmalı?

Kafes seçimi ve ölçüler; kuş kanatlarını açtığında kanat açıklığının en az 2 kanat açıklığından fazla eni, genişliği olmalıdır. Yüksekli ise kuşun kanat açıklığının 2 katı kadar olmalıdır. Kafes minimal yaşam alanıdır. Maksimun yaşam alanı evlerdir. Kafesler pirinç, krom önemli kaplama kafes almayın. Kemirince sökülmemeli, paslanmaz olmalıdır. Sulu yemlikte plastik olmalıdır. Kase şeklindekiler olabilir. Tahta tünekler kullanılmalı, özellikle zeytin ağaçlarından tünek yapılabilir. Kafeste sebep oranı yüksek olmalıdır. Muhabbet kuşlarında grit kumlar verilmelidir. İnce gritler küçük kuşlar, kalın gritler büyük papağanlara verilmelidir. Kemirme kütükleri olmalıdır. Gaga taşı, kalamar kemiği olmalıdır. Kafes tül kullanılmamalıdır. Kafes içinde uyku yastığı vb olmamalıdır. Kafes içinde yenilebilecek oyuncaklar olmamalıdır. Boncuk, iplikler olmamalıdır. Dezenfenkte önemlidir. Kafes dezenfenktan bilinen markalar olmalıdır. Kafes haftalık dezenkfenkte edilmelidir. Suluklar 24 saatte bir değişmelidir.

En masum tohum ak darı, palet yemler öneririz. Versele laga pelet yemlerini öneririm. Bunların dışında doğada var olmayan, ekmek, çikolata, peynir vermeyiniz. Beslenmenin geneli %30-40 palet yemler olmalıdır. Geri kalan kısmı sebze, meyve çok az da badem, ceviz olabilir. Genel olarak çiğ çerezler az verilmeli. Yer fıstığı ve çekirdekten uzak durun. Anason kuşu rahatlatır. Anasonlu kuş kumu iyi gelecektir.

Tünekler 6 ayda bir değiştirmelidir. Doğal tahta tünek verilebilir. Kuşun günlük olarak tartılmalıdır. Sağlıklı kuşlar 40-41 gramlarda seyreder. 36-37 düştüğünden anlamış olursunuz. Kuşlar genelde 35 gram altında rahatsızlığını belli eder ve dışardan anlaşılır. En azından erkenden anlamış olursunuz. Kuşlar için sürekli araştırmalı ve incelemeleri gerekir.

İzinsiz Paylaşılamaz.