Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Vilmectin Ense Damlası Kuşlarda Kullanımı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Vilmectin Ense Damlası Kuşlarda Kullanımı

Bitler , keneler, akarlar daha birçok dış parazit beslediğimiz kuşlara , evcil hayvanlara zarar vermektedir. Bu dış parazitler kuşlardan ve hayvanlarımızdan beslenmekte ve onları güçsüz düşürmektedir. Bitler gibi parazitlerle mücadele de kullanılması gereken ilaçlardan biride vilmectindir. Sıvı olan bu dış parazit ilacı özellikle kuşlardan dış parazitlerin beslenmesi ve rahatsız etmesi ile mücadelede çok önemlidir. Vilmectin piyasada kullanılabilecek en iyi parazit ilaçlarından biridir. Bitlerle mücadelede etkili çözümdür. Vilmectin sıvı ve deriye uygulanan bir parazit ilacıdır. Vilmectin ense damlası özellikle muhabbet kuşu , kanarya gibi kafes kuşlarında ve tavuk gibi kümes hayvanlarında sık kullanılabilir ve etkilidir.

Vilmectin Nereden Alınır

Vilmectin veteriner klinikleri ve çeşitli tedarikçilerden alınabilir alırken tarım bakanlığı izini ve orjinal şişe olmasına dikkat ediniz.

indir.jpg


Vilmectin dış parazit ilacı hangi canlılarda kullanılır
Tavuklar gibi kümes hayvanları , güvercinler , muhabbet kuşu , kanarya , papağanlar , ispinozlar vs birçok evcil kuş ve hayvanda vilmectin kullanılabilir.

Vilmectin kullanımı
Vilmectin kullanımı 3-4 aylık aralıklarla kuşlar da enseye bir damla yeterli olacaktır.Fazla damlatılmaması gerekir kızarıklıklara yol açar ve kuşa zarar verebilirsiniz. Kuşunuzda parazit gördüğünüzde kullanım şekli ilk gün 1 damla ve sonrasında 1 hafta sonra tekrar 1 damla kullanımı uygun olacaktır. Yağ bazlı bir ilaçtır ve suda çözünmez. Dolayısıyla kuş ya hiç içmemiş olur yada ilaca denk gelirse fazla doz almış olur. Tavsiye etmem. Hem oral yolla uygulamaya uygun bir ilaç değil.

Vilmectin fiyatı
Vilmectin 50 ml fiyatları 30 tl ile 35 tl arasında satılmaktadır.

VİLMECTİN BİLEŞİMİ
1 ml’de 10 mg İvermektin ile 100 mg Klorsulon içerir.

Vilmectin kullanım alanları
Sığırlarda iç ve dış parazitlerinin mücadelesi ve kontrolünde kullanılır.

Karaciğer Kelebekleri:
Fasciola hepatica (ergin), Fasciola gigantica (ergin)
Gastro-intestinal Nematodlar:
Heamonchus placei, Ostertagia sp., O. ostertagi (erginler, larval devreler, hipobiotik larvalar), O. Iyrate (erginler, L4 larvalar), Mecistocircus digitatus (erginler), Trichostrongylus axei, T. colubriformis, Cooperia oncophora, C. punctata, C. pectinata, Cooperia sp., Nematodirus helvetianus (erginler), N. spathiger (erginler), Oesophagostomum radiatum, Strongylus papillosus (erginler), Bunostomum phlebotumum, Toxacara vitulorum
Akciğer Kıl Kurtları:
Dictyocaulus viviparus
Deride Filariosis Etkenleri:
Parafilaria bovicola
Göz Nematodları:
Thelezia sp. (erginleri)
Nokra Etkeni Sinek Larvaları (parazitik dönemde):
Hypoderma bovis, Hypoderma lineatum, Dermatobia hominis
Yara Kurtları (parazitik dönemde):
Chrysomya bezziana, Cochliomyia hominivorax
Uyuz Etkenleri:
Psoroptes communis bovis, Psoroptes communis ovis, Sarcoptes scabei bovis, Chorioptes bovis
Bitler:
Linognatus vituli, Haematophinus eurysternus, Solonoptes capillatus, Damalinia bovis
Keneler (bazı tek konaklı keneler, yumuşak keneler):
Boophylus microplus, Boophylus decoloratus
 
Son düzenleme: