Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Yerli Muhabbet Kuşu Özellikleri

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Yerli Muhabbet Kuşu Özellikleri

yerli muhabbet kuşu özellikleri.jpg

Muhabbet kuşlarının birçok türü ve çeşidi bulunmaktadır. Boyut , baş yapısı vb birçok özelliğe bakarak muhabbet kuşu çeşitleri hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Bu ayrımda en çok rastladığım yerli muhabbet kuşlarıdır. Yerli muhabbet kuşu özellikleri bakımından da kolay ayırt edilir. Diğer kuşlara göre daha küçük boyutta olan bu muhabbet kuşu yerli sözüne rağmen ülkemize ait kuş değildir. Sadece yapısı boyutu sebebi ile bu ismi almıştır. Bu muhabbet kuşu cinsi ülkemizde yavru bakmakta da iyi olduğu için oldukça çok beslenilmektedir. Dayanıklı olması ev ortamına kolay uyum sağlaması sayesinde yerli muhabbet kuşu cinsi evde beslenmek için uygun muhabbet kuşudur. Karakter olarak diğer Muhabbet Kuşlarıyla aynı özellikleri sergilerler. Petshoplar da en çok görülen muhabbet kuşu türü olan yerliler fiyat olarak ve üretim olarak da kolay olduğundan çok tercih edilir.

Yerli muhabbet kuşu özellikleri

Yerli muhabbet kuşu
özelliklerinde en belirgin olan boyutlarının ve baş yapısının küçük olmasıdır. Ülkemizde ki iklim şartlara çok iyi uyum sağlaması çok beslenmesini sağlamıştır. Pakistan ırklarında büyük ama çek , hollanda gibi cinslerden küçüktür. Kendini bariz belli eden ve petshoplarda en çok bulunan muhabbet kuşu çeşididir. Yerli muhabbet kuşu konuşur mu gibi sorular çok sorulmaktadır. Ev ortamına insana en iyi şekilde uyum sağlayan kolay eğitilebilen kuştur.

Yerli muhabbet kuşu konuşur mu?

Yerli muhabbet kuşu konuşur mu veya daha mı iyi konuşur konusu merak edilir. Muhabbet kuşları ırklarının hepsi konuşabilir ve 100 lerce kelime konuşabilir. Ancak yerli kuşlar doğasına daha yakın ve daha hareketli kuşlar olduğu kesindir. Buda dikkatini toplama, konuşma açısından daha iyi olacağını gösterebilir. Kesin bilimsel bir konu olmasa da gözlemelerimizde yerli muhabbet kuşu konuşabileceği ve diğer ırklardan daha iyi olabileceğini göstermektedir. Yerli muhabbet kuşu konuşabilen hatta çok fazla kelime öğrenebilen iyi taklitçilerdir.

Yerli muhabbet kuşu beslenmesi ve bakımı

Yerli muhabbet kuşu bakımı kolaydır. Hastalıklara karşı dayanıklıdır. Tohum karışımları verilen mama kalsiyum kum bunlar eksik olmamalıdır. Sağlıklı bir kuş için bakım beslenme büyük önem taşımaktadır. Muhabbet kuşlarında ani hava değişikliği çok büyük etkilere yol açmaktadır. Muhabbet kuşlarımızı cereyanda bırakmamamız gerekir bu kötü sonuçlar bırakır.

Yerli muhabbet kuşu üretimi

Yerli muhabbet kuşu üretim koşulları aşağı yukarı diğer ırklarla aynıdır. Daha öncede dediğim gibi doğal muhabbet kuşuna yakın olduğu için iç güdüleri daha iyidir. Bu sebepten daha hızlı üretilir ve üremesi kolaydır. Hatta yavru bakıp büyütmesi diğer ırklardan daha iyidir. Bir çok üretici bu yüzden bakıcı kuş olarak kullanır. Yaklaşık 4-8 tane civarında yumurta yapar. Yumurtalarını 1 günlük aralıklarla yani 2 güne denk gelecek şekilde yapar. Yerli muhabbet kuşu yumurtaları yaklaşık 18 günde yumurtadan çıkar. Yavru gelişimi ise 30 günde tamamlanır ve yeme düşmeye 32 günlükken tamamen hazırdır.


Yerli muhabbet kuşu resimleri
yerli muhabbet kuşu

yerli muhabbet kuşu.Jpeg