Yuvalık Malzemesi

Taha

Moderator
24 Şub 2023
47
56
16
28
Yuvalık Malzemesi

Yuvalık malzemesi olarak kullanılan bir kaç ürün var. Bu ürünler başlıca; kum, mısır granül, klasik çam talaşı, kara çam talaşı, master cips. Nedir bunlar avantaj ve dezavantajları nedir bunlardan bahsetmeye çalışacağım.

Klasik Talaş
1679155982685.png

Hamster talaşı olarakta geçer. Genelde çoğu markanın ürünü çam talaşıdır. Ancak siz yinede alırken çam talaşı olmasına dikkat edin. Yumurtaların çarparak kırılmasını önler. Yumurtaları sıcak tutar. Sıvı tutma özelliğine sahiptir. Kuşlar için doğala yakın bir malzemedir. Kuşlarda çarpık bacak riskini azaltır. Yaz ve kış kullanılabilir.
Kara Çam Talaşı
1679156016292.png

Kara çam talaşı özellikle bit, pire gibi dış parazit bulundurmama özelliğine sahiptir. Kokusu kuşları yuva yapmaya teşvik eder. Astım gibi nefes hastalıklarına iyi gelir. Sıvı emme özelliğine sahiptir. Yumurtaları sıcak tutar. Çarparak kırılmalarını engeller. Kuşların çarpık bacak olmasını engeller. Buda kuşlar için en doğal kabul edebileceğimiz malzemelerden biridir. Yazda kışta kullanılabilir. Hava alma özelliği sayesinde yumurtalarda mantarlaşmayı engeller.
Mısır Granül
1679156035661.png

Sıvı emme özelliği var. Çarpık bacak riskini azaltır. Yumurtaların çarpmasını engeller. Yaz kullanımı daha uygundur. Ortam sıcaklığına bağlı olarak kışında kullanılabilir.
Kum
Kum sıvı emme özelliğine sahiptir. Yumurtaların çarpmasını engeller. Yazın kullanımı daha uygundur. Kışın yumurtaları yeterli kadar sıcak tutmaz. Talaş dağıtan kuşlarda yumurtaların çarpmasını engellemek için az miktar kullanılabilir.

Master cipsi
1679156075466.png

Yapısı itibariyle samanı andıran bir talaş türü. Kafes alt malzemesi olarak başarılı bir ürün olduğunu biliyorum ancak yuvalık malzemesi olarak memnun olan kadar olmayanda var. Sıvı emme özelliğine sahip. Yumurtaların çarpmasını ve ısı kaybını engeller.
Okaliptüs Yaprağı
1679156110178.png

Ek bir ürün olarak bundan da bahsetmek istedim. Araştırdığım kadarıyla bit pire gibi dış parazitlerin sevmediği bitkilerden bir tanesi. Ayrıca kokusu nefes açıcı özelliği ile solunum hastalığı olan kuşlara yardımcı olur. Kuşlar yemeyide sever bu ürünü mamalarda kullanabilirsiniz. Yuvalık malzemesi olarak tek başına değil ancak talaşa bir parça eklenerek kullanılabilir.
 
  • Like
Tepkiler: Ronay