Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Tanıtım Yuvarlak Kafesler Kuşlar İçin Kötü Mü?

Fotoğraf veya videoyla tanıtım.

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105

Yuvarlak Kafesler Kuşlar İçin Kötü mü?

yuvarlak kafesler.jpg

Yuvarlak Kafesler Kuşlar İçin Kötü mü? Bu sorunun cevabı yuvarlak kafeslerin pek çok nedenden dolayı çoğu kuş türü için iyi olmadığıdır. En önemli yuvarlak kafesler, içinde yaşayanlar için risklidir. Yuvarlak bir kafesteki herhangi bir kuş, kafesin tepesindeki çubukların toplandığı küçük alana kolayca bir ayak parmağını, gagasını, kuyruğunu veya ayağının veya ayak bileğinin tamamını kaptırabilir. Bu gerçekten çok tehlikelidir ve bu tür kafesleri reddetmek için başka bir nedene ihtiyacınız yoktur. Ancak üst kısımdaki V şeklindeki yapının tehlikesinden başka nedenler de var.

Kötü Tasarım

Piyasadaki çoğu yuvarlak kafesin kaynağı zayıftır ve yapımları ucuzdur. Yuvarlak şekilli paslanmaz çelik bir kafes bulmak da çok nadirdir. Bir kafes satın alırken gidilecek yol paslanmaz çeliktir ve bunlar genellikle sağlam ve en iyi kalitededir. Sonsuza kadar dayanırlar, paslanmazlar ve kuşlarınız için güvenlidirler. Bakımı ve temizliği kolay olup, bilinçli alışveriş yaparsanız hem kendinizi hem de kuşunuzu memnun edecek bir tasarım elde edebilirsiniz. Paslanmaz çelik, evinizde olabilecek tüm renk şemaları veya dekorlarla hemen hemen uyum sağlayan son derece nötr bir malzemedir.

Temizlenmesi Kolay Değildir

Yuvarlak kafeslerin temizlenmesi zordur. Kafesin üst kısmındaki çubukların arasındaki dar alanlara bir temizlik bezi sokmayı deneyin. Toz, yiyecek parçacıkları ve diğer atık maddeler çubukların arasındaki küçük boşluklarda sıkışabilir ve bu sizin veya kuşunuz için hijyenik değildir. Çoğu kare kafes, yerleşik bir dışarı kayan ızgaranın yanı sıra dışarı kayan bir alt tabaka ızgarasıyla yapılır. Oysa yuvarlak kafesler bu şekilde yapılmaz. Normalde kafesin üst kısmını temizlemek için alt ızgaradan ve kafes tabanından çıkarmanız gerekir ve bu zahmetli ve dağınıktır.

Endüstri Tarafından Tavsiye Edilmiyorlar

Bazıları yuvarlak kafeslerin papağanın psikolojik sağlığına zararlı olduğunu düşünüyor. Buradaki düşünce, kuşların çok akıllı yaratıklar olduğu ve bazı kuşların silindirik kafeslerin etrafında ve çevresinde tırmanarak kendilerini çılgına çevirdikleri ve sanki hiçbir yere varamayacakları hissine kapıldıklarıdır. Bir kuşa köşeli bir kafes vermenin, kendi bölgelerindeki farklı yerlere referans noktaları sağladığına ve böylece kendilerini güvende, emniyette ve emniyette hissetmelerine yardımcı olduğuna inanıyorlar. Ayrıca bir kafes için en iyi kurulumun, kuşun kendisine arkadan yaklaşan hiçbir şeyin olmadığını bilmesi için kafesin arkasında bir duvar olması gerektiğini düşünüyorlar. Bu, kafesin bir tarafında güvenlik, emniyet ve mahremiyet sağlar.

Arkadaş Kuşlar İçin Gariptirler

Yuvarlak kafeslerden kaçınmanın bir başka nedeni de, bunların genellikle bir kuşun yaşaması için uygun olmayan yaşam alanları olmasıdır. Şekil, kuşun tüylerinin kafes çubuklarıyla sürekli temas halinde olmasına, tüylerin yıpranmasına ve kuşa yırtık pırtık bir görünüm vermesine neden olur. Mevcut yuvarlak kafeslerin çoğu çok büyük değildir ve evcil kuşlar için her zaman daha büyük kafesler en iyisidir. Yer yer sekizgen dış mekan kuşhaneleri var, ancak nadiren yuvarlak dış mekan kuşhaneleri görüyorsunuz.

Aksesuarlar Onlara Uyum Sağlayacak Şekilde Tasarlanmamıştır

Yuvarlak kafeslerin yönetimi zor olabilir, onlardan kaçınmanın başka bir nedeni daha var. Çoğu kuş kafesi artık kare ve dikdörtgen formda olduğundan, yuvarlak kafeslerle uyumlu özel aksesuarları bulmak zor olabilir. Metal klipslerdeki mürekkep balıkları , darı sprey klipsleri, çıkarılabilir yiyecek kasesi tutucuları ve çift klipsli bazı oyuncaklar, çubukların çubuğun tüm uzunluğu boyunca birbirine eşit uzaklıkta olduğu kare veya dikdörtgen kafeslere sığacak şekilde yapılmıştır. Kare bir kafes, papağanınızı meşgul ve meşgul tutmak için alabileceğiniz tünekler, oyuncaklar, platformlar, kaseler ve diğer tüm aksesuarlarla kafesinizi yönetmeniz için size daha fazla seçenek sunar. Bu aksesuarlar ve oyuncaklar evcil kuşunuzun en büyük ihtiyacıdır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı hem sizin hem de evcil hayvanınızın kare veya dikdörtgen bir kafesi tercih etmesi daha kolay olabilir. Bunu yaparak, arkadaşınıza rahat bir yuva sağlayabilir ve kendinize temiz tutması kolay, kuşunuzun sevdiği ve onu mutlu etmek için ihtiyaç duyduğu eğlenceli aksesuarların sağlandığı bir kafes sağlayabilirsiniz.